تبلیغات
کلاس چهارم البرز دبستان علم آفرین - سلول خورشیدی چگونه کار می کند؟
سلول خورشیدی چگونه کار می کند؟

خورشید ؛ ستاره ای که بدون هیچ چشمداشت و منتی گرمای وجودی خود را بر ما ارزانی داشته تا ما از این موقعیت و به بهترین شکل برای مصارف خود بهره ببریم . ستاره قدرتمندی که نه دی اکسید کربن تولید می کند ، نه برای ما خرج می تراشد و نه تمام می شود .

http://images.khabaronline.ir/images/position1/2009/4/sunpower_main.jpg

احتمال زیاد ماشین حسابهای خورشیدی را دیده اید که حتی دکمه خاموش ندارند . دستگاه هایی که نیاز مبرم به باتری ندارند و تا زمانی که نور به اندازه کافی وجود داشته باشد زنده خواهند ماند . این تکنولوژی به سالهای قبل برمی گردد اما امروزه نیز پنل های خورشیدی بزرگتری را در جاده ها و کارخانجات می بینید مثل چراغ های راهنمایی خورشیدی ، لامپهای روشنایی جاده ها و حتی آبگرمکن های خورشیدی و خب لابد با خود فکر کرده اید که اصلا مکانیزم و فرآیند تولید انرژی الکتریکی از انرژی خورشیدی چگونه است . با ما همراه باشید .

وقتی نور به سطح  کریستال ها می تابد جذب می شود،این نور باعث تحریک یکی از الکترون ها در یکی از اتم ها  می شود و آن را به سطح بالاتری از انرژی هدایت می کند.

این الكترون با این انرژی و با استفاده از میدان الكتریكی موجود ، در یك مسیر مشخص و با آزادی بیشتر نسبت به حالت قبلی كه در بند بود حركت می كند و حركت آزادانه الكترون به معنی ایجاد جریان می باشد .  با وصل كردن سیم مسی به بالا و پایین این سلول خورشیدی می توان جریان تولید شده را به تسخیر در آورد.

طبقه بندی: علوم،

تاریخ : دوشنبه 8 آبان 1396 | 06:30 ب.ظ | نویسنده : زهرا موسوی | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.